zázračný náter

Zázračné tepelno-izolačné nátery

Téma špeciálnych tepelno-izolačných látok sa periodicky vracia a vždy sa nájde niekto, kto ponúka nejaký “zázračný” náter, ktorý v hrúbke niekoľko milimetrov nahradí centimetre penového polystyrénu. Spravidla ide o materiál, ktorého tepelne izolačné vlastnosti sú dané použitím dutých guličiek (s náplňou nejakého plynu) a spojivo má údajne nízku emisivitu (nevyžaruje dlhovlnné tepelné žiarenie).

Pokiaľ ide o guličky, tak principiálne nemôžu byť omnoho lepšie ako penový polystyrén. Aj keby v nich bol xenón alebo dokonca vákuum, tak sa uplatní tepelná vodivosť ich stien a spojiva medzi nimi. Pokiaľ ide o nízku emisivitu, tá sa na vonkajšej strane fasády veľmi neprejaví, pretože vonku, kde skoro vždy fúka aspoň slabý vietor, je väčšina tepla z povrchu steny prenášaná konvekciou.

Jediná izolácia, ktorá môže byť účinná v milimetrových hrúbkach je vákuum. Na trhu sú už naozaj k dispozícii vákuové izolačné panely so súčiniteľom tepelnej vodivosti λ = 0,004 W/(m2.K). V praxi sa počíta zhruba s dvojnásobnou hodnotou, pretože vákuum vo vnútri sa môže časom znehodnocovať. Pri týchto hodnotách je možné použiť na izolovanie steny iba 6 centimetrov silný vákuový panel a dosiahnete úroveň pasívneho domu.

Preto pozor na zdanlivo jednoduché a lacné riešenia. Je dobré si uvedomiť, že ak by pre zateplenie stačil tenký a lacný náter, tak by sa už nepoužívali drahé, objemné a náročné zatepľovacie systémy.

Zdroj: nazeleno.cz